slovnik

 

Úvod redakce

"Všechno je energie, a to je vše, co je na tom. Přizpůsobte frekvenci realitě, kterou chcete získat, a nemůžete získat nic jiného, než tu realitu. Jinak to prostě být nemůže. Toto není filozofie. To je fyzika." - Albert Einstein

Tato kniha je prezentována ve formě dialogu mezi Samaelem Aun Weorem a publikem. Zabývá se různými tématy, které v té době (1972) zajímali lidi, kteří zkoumali události, které byly buď ignorovány, nebo kterým se konvenční věda a média vyhýbali: jako je UFO, duchové, podivné stvoření, a podobně.

Když byla tato kniha poprvé vydána ve španělštině, Samael Aun Weor již učil a psal více než dvacet let, a byl mezinárodně známý po celém Mexiku, Střední a Jižní Americe. Ale protože jeho spisy v té době nebyly k dispozici v angličtině, tak mimo španělsky mluvících zemí, byl zcela neznámý.

V této knize, Samael Aun Weor odkazuje na gnózi jako základ učení, které popisuje ve svých knihách a přednáškách. Řecké slovo γνώσις gnóze, znamená poznání, které jsme získali díky naší vlastní zkušenosti, jak je tomu v protikladu k poznání, které nám bylo řečeno nebo kterému věříme. Gnózi nezískáme skrze přednášky nebo knihy, ale skrze naši vlastní zkušenost. Stejně jako nemůžeme uspokojit náš hlad tím, že budeme poslouchat přednášku o jídle, stejně tak nemůžeme získat gnózi skrze přednášky. Pro uspokojení hladu, člověk musí jíst. Podobně, pro získání gnóze, člověk musí získat zkušenost pro sebe. A proto, gnóze je vědomé, zkušenostní poznání, nikoli pouze intelektuální nebo koncepční poznání, přesvědčení nebo teorie.

V rámci těchto studií, slovo gnóze není používáno v odkazu na běžné, každodenní zkušenosti. Místo toho, se to odkazuje na zkušenosti vědomí, které je schopno vnímat víc než jen fyzické události. Gnóze je znalost božskosti, ducha, duše a světů, které obývají. Tyto světy prostupují fyzický svět, ale nám chybí schopnost, abychom tuto skutečnost viděli. Když získáme tuto schopnost - která je součástí každé živé bytosti, ale která je v nás neaktivní - tak, získáme gnózi.

Slovo gnóze se dále používá s odkazem na tradici, která ztělesňuje základní moudrost nebo poznání lidstva. Toto poznání nepatří určité historické době nebo nějaké skupině nebo vyznání. Zkušenost může získat kdokoliv, kdo má prostředky a vůli, na její získání. Stejně jako kdokoliv může získat praktické znalosti gravitace nebo jiných fyzikálních jevů, stejně tak, každý může získat znalosti fyziky jiných dimenzí. Jediný rozdíl je v tom, že zatímco fyzické jevy jsou měřeny fyzickými smysly, paranormální jevy - tj. ty, které se vyskytují mimo dosah smyslů - vyžadují odpovídající smysly, které jsou schopny je vnímat. To je právě problém moderního lidstva: chybí nám smysly vnímat to, co není fyzické. Kromě toho ještě i nevědomě předpokládáme, že pokud něco nedokážeme vnímat, pak to nemůže existovat. Vědecky, je to absurdní stanovisko. No i samotní vědci ho zastávají, když popírají to, co nedokážou vnímat svými přístroji. Toto je analogické s astronomem, který popírá existenci atomů. Jeho dalekohled je nedokáže vidět, takže nemohou existovat. To je přesně to, co dělá, když nevěří v jiné jevy. Jen proto, že je neviděl, tak jim automaticky nevěří. No poskytněte mu prostředky k vidění, a uvidí. Takže, tradice gnóze se nám snaží poskytnout prostředky, jak získat vlastní gnózi: zážitek toho, co je skutečné a pravdivé.

Věda gnóze je starodávná a velmi sofistikovaná, a může být přístupná každému, kdo je ochoten vynaložit úsilí, aby se změnil. Důvodem, proč nedokážeme vnímat to, co je mimo naše fyzické smysly, je to, že naše další smysly jsou zakrnělé, a oslabené našim připoutáním k fyzickým věcem. Skutečně to dává smysl: tím, že se připoutáme k hutným formám, se stále více distancujeme od jemnějších forem. Naopak, pokud se odpoutáme od hmotných věcí (které jsou i tak nestálé), tak se posílí smysly našeho srdce a ducha, a začínají se objevovat nové vjemy.

Při čtení této knihy rychle spatříte, že Samael Aun Weor měl mnoho zkušenosti s mimosmyslovými jevy: On získal mnoho gnóze, a tím měl nesmírnou aprobaci pro výuku o takových věcech. Ještě důležitější je to, že jeho zkušenosti ho přesvědčili, že každý z nás je stejně schopen dokázat totéž, a celý svůj život zasvětil právě tomu, aby nás k tomu povzbudil. My, překladatelé a editoři anglického (českého a slovenského také) vydání, se modlíme, abyste to dokázali také.

Tato kapitola je z knihy „Neuvěřitelné záhady,“ napsaná Samaelem Aun Weorem